Rozbiórka budynku to zbiór robót budowlanych, które polegają na bezpiecznym i zgodnym z prawem rozebraniu budynku i wykorzystywaniu jego elementów ponownie.
Proces rozbiórkowy musi być dokładnie zaplanowany od strony technicznej. Podczas pracy należy zadbać o bezpieczeństwo oraz o czynności formalne, które trzeba załatwić.
Usługi rozbiórkowe – pozwolenia oraz formalności
Zgłoszenie rozbiórki wymagane jest jeśli:
– budynek ma wysokość mniejszą niż 8 m,
– obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków,
– budynek nie jest objęty ochroną konserwatorską.
Prace takie zgłosić należy w starostwie powiatowym.
Wniosek o pozwolenie na rozbiórkę wymagany jest gdy dotyczy ona budynku gospodarczego, który ma powierzchnię większą niż 25 m² lub budynku mieszkalnego, który stoi zbyt blisko granicy działki.
Wniosek taki powinien zawierać:
– zgodę właściciela obiektu oraz szkic jego usytuowania,
– opis zakresu oraz sposobu prowadzenia robót,
– opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom oraz mieniu,
– pozwolenie lub opinie innych organów, które są wymagane przez prawo,
– projekt rozbiórki budynku jeśli będzie on potrzebny.
Kto wykonuje usługi rozbiórkowe?
Rozbiórkę budynku można przeprowadzić samodzielnie lub zatrudnić do tego specjalną firmę. Usługi rozbiórkowe to niebezpieczne prace, dlatego najczęściej zajmują się nimi specjaliści.
Do wykonania usług rozbiórkowych potrzebne są duże oraz ciężkie maszyny, np. dźwigi oraz spychacze.
Przygotowanie budynku do rozbiórki
Przed rozbiórką budynku należy odłączyć wszystkie media jakimi są woda, prąd lub gaz. Odłączeniem mediów zajmują się specjaliści. Podwieszane kable i rury trzeba odłączyć i przenieść przed rozbiórką budynku.
Elementy obiektu, które nadadzą się do powtórnego użytku należy wymontować, zabezpieczyć oraz przenieść w bezpieczne miejsce.
Przed rozpoczęciem rozbiórki w budynku zamontować należy specjalne klamry i rozpórki, które zabezpieczą obiekt przed zawaleniem się. Do usunięcia materiału budowlanego użyć można rynny zasypowej.
Koszt rozbiórki budynku
Koszt rozbiórki obiektu zależy od kilku czynników, którymi są wielkość budynku oraz materiał z jakiego jest on jest wybudowany.
Aby określić koszt rozbiórki używa się specjalnej miary, którą jest metr sześcienny kubatury budynku.
Budynki z drewna, cegły lub kamienia są tańsze jeśli chodzi o usługi rozbiórkowe. Obiekty z betonu i żelbetonu rozbiera się za pomocą specjalistycznych maszyn oraz dużych nakładów pracy. Obiekty metalowe generują małe koszty i umożliwiają sprzedaż materiałów pochodzących z rozbiórki.