Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Adaptacja w żłobku – wsparcie jest ważne

19 marca 2021 adaptacja w żłobku

Podjęcie decyzji o posłaniu dziecka do żłobka jest bardzo trudne dla większości rodziców. Pierwsze dni, a czasem tygodnie, nie zawsze są łatwe zarówno dla dzieci, rodziców, a także opiekunów.
Dziecko i jego rodzice znajdują się w sytuacji przejściowej, która niesie ze sobą wiele zmian, a opiekun jest zawodowym towarzyszem i odgrywa kluczową rolę w radzeniu sobie dzieci i rodzin w nowej rzeczywistości.
Te pierwsze dni, a nawet tygodnie, na długo pozostają w pamięci, nie zawsze są to miłe wspomnienia.
Warto się odpowiednio przygotować aby ten okres adaptacyjny przeszedł jak najłagodniej.

Wsparcie i poczucie bezpieczeństwa

Dla wielu dzieci żłobek to pierwsze rozstanie z rodzicami. Dlatego ważne jest aby wszyscy stopniowo przyzwyczaili się do nowej sytuacji.
Rodzice to najważniejsze osoby w życiu dziecka, jednak przychodzi czas, kiedy maluch musi poradzić sobie sam w obcym środowisku, wśród obcych ludzi (inne dzieci i opiekunowie) i odnaleźć się w nieznanej codziennej rutynie.
Aby móc sobie z tym poradzić, maluch potrzebuje wsparcia i czasu na adaptację do nowych warunków. To, ile czasu potrzeba na zadomowienie się w nowym miejscu, jest kwestią indywidualną, jednak zdecydowanie, młodsze dzieci mają większą łatwość przystosowania się do nowych warunków.

Adaptacja w żłobku – stopniowa aklimatyzacja

Pierwsza faza adaptacji żłobkowej, trwa na ogół około trzech dni (po 2-3 godziny). Celem jest aby dziecko mogło doświadczyć nowego środowiska razem z rodzicem lub opiekunem. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa.
Pierwszego dnia, na ogół rodzic uczestniczy w zabawie, przez kolejne dni stara się trochę usunąć, ale jego obecność jest nadal ważna. Czwartego dnia można podjąć próbę rozstania. Jeśli dziecko reaguje na tę separację bez większych problemów, to sygnał, że czas rozstania można stopniowo wydłużać. Następuje faza stabilizacji. Jeżeli dziecko reaguje płaczem, próbę separacji podejmuje się kolejnego dnia.
Kiedy dziecko jest już wystarczająco silne emocjonalnie, przyzwyczaja się do opiekunów i miejsca, fazę adaptacji można uznać za zakończoną.

Faza zaznajamiania się

Od tego czasu, z pomocą opiekunów, dziecko zaczyna odnajdywać się w grupie dzieci.
Maluch może zostać już cały dzień w żłobku bez rodziców, skorzystać z posiłków i odpocząć podczas drzemki.
Faza zaznajamiania się trwa dosyć długo. Nie należy w tym czasie wyjeżdżać na wakacje i postarać się aby dziecko regularnie przychodziło do żłobka. Bardzo pomocne w tej fazie mogą być przyniesione z domu przytulanki, smoczek – coś co maluch zna.
W okresie pierwszych kilku tygodni dzieci są zazwyczaj bardziej zmęczone, a czasem rozdrażnione. Wynika to z nadmiaru nowych wrażeń i potężnego wysiłku emocjonalnego.

Redakcja bezpiecznywozek.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

najzdrowsze warzywa

Najzdrowsze warzywa

17 lipca 2021

wakacje z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem

11 lipca 2021

co jedza bociany

Symbol polskiej wsi

18 czerwca 2021

Jesteś zainteresowany reklamą?