W trakcie pakowania plecaka każdy narciarz musi pamiętać nie tylko o zabraniu czapki, ciepłych rękawic, wygodnych butów czy ochraniających oczy gogli. Niezbędna okaże się również profesjonalna, narciarska bielizna termoaktywna. W artykule wyjaśnimy między innymi, jakie funkcje spełnia taki specjalny strój oraz czym się różni od odzieży termicznej.
Bielizna termoaktywna oraz termiczna – różnice
Niektórzy początkujący miłośnicy sportów zimowych zapewne założyliby grube kalesony. Jednak nie jest to dobry pomysł. Nieprzewidywalna pogoda, jaka panuje w górach, powoduje bowiem, że łatwo o poważne przeziębienie i zapalenie stawów. Dopiero, dostępna w stacjonarnych oraz internetowych sklepach sportowych, odpowiednia bielizna ochroni przed bardzo niskimi temperaturami. Do wyboru są dwa typy takiej odzieży: termiczne oraz termoaktywne. Na pierwszy rzut oka wyglądają one dość podobnie i zapewniają wysoki komfort ciepła, ale ich budowa jest nieco inna.
Termiczne ubranie zakładane pod spodnie jest uszyte z grubych materiałów, ale nadaje się tylko w drodze do pracy podczas zimowych miesięcy, a nie na jazdę na nartach. Problemem jest brak dostatecznej wentylacji. Bielizna staje się niestety wilgotna, a organizm ulega wychłodzeniu. Lepsza okaże się więc narciarska bielizna termoaktywna, którą zaprojektowano tak, aby ściśle przylegała do ciała, dając naturalne ciepło. Dzięki sztucznym włóknom (poliester itp.) pot jest bez problemu transportowany na zewnątrz. Dlatego skóra (bez otarć i zadrapań) ciągle pozostaje sucha.
Na co zwracać uwagę przy wyborze bielizny termoaktywnej?
Taka warstwa ochronna (druga skóra) świetnie sprawdza się w przypadku uprawiania dyscyplin o dużym stopniu intensywności (nie tylko mowa o jeździe na nartach). Można ją dopasować do indywidualnych potrzeb, własnej aktywności fizycznej oraz aury pogodowej panującej na zewnątrz. W trakcie kupowania bielizny termoaktywnej, warto spojrzeć na jej parametry. Chodzi np. o poziom odprowadzania wilgoci. Nie bez znaczenia jest również rozmiar i krój.
Ważne jest także to, w jakich dokładnie warunkach i porach roku będzie wykorzystywana. Okazuje się, że może być również używana okresie letnim podczas wielogodzinnych treningów na hali. Taka narciarska bielizna termoaktywna jest wtedy lekka i luźna. Natomiast ta stosowana w narciarstwie jest cieplejsza, grubsza i dodatkowo wiatroszczelna. W sklepie sportowym można odnaleźć jeszcze bieliznę przeznaczoną do noszenia nawet przez cały rok przy średnich temperaturach.