Jeżeli odciągniesz pokarm i odpowiednio przechowasz, będziesz mieć pewność, że twoje dziecko dostanie to, co najlepsze dla niego, nawet gdy nie będzie cię w pobliżu. Dlatego korzystaj z laktatora, rób zapasy mleka na wypadek, gdybyś nie mogła sama nakarmić dziecka. Musisz jednak pamiętać o zasadach dotyczących bezpiecznego przechowywania kobiecego pokarmu.
Jak powinno być przechowywane mleko mamy?
Produkowane przez twój organizm mleko jest bezcenne dla twojego dziecka. Możesz zadbać o to, aby maluch miał zawsze do niego dostęp – nawet jeśli na krótko rozstaniesz się z nim. Gdy odciągniesz pokarm, to zadbaj o to, aby był on bezpieczny dla twojej pociechy. W tym celu:
- Przechowuj go jedynie w pojemnikach wykonanych z materiałów niezawierających BPA i przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Mogą to być zarówno woreczki, butelki, jak i specjalne pojemniki.
- Jeśli wkładasz pokarm do lodówki, to umieść go w jej najchłodniejszym miejscu, czyli przy tylnej ścianie. Nie zaleca się przechowywania pojemników z kobiecym mlekiem na drzwiach ze względu na wahania temperatury.
- Pamiętaj o tym, aby na butelce, na worku lub na pojemniku znalazła się informacja, kiedy był odciągnięty znajdujący się w nich pokarm – umożliwi to ocenę tego, czy jest jeszcze zdatny do spożycia.
- Łącz ze sobą porcje mleka tylko pod warunkiem, że zostały odciągnięte tego samego dnia. Muszą być one także schłodzone do tej samej temperatury 4 °C.
Pokarm kobiecy świeży i zamrożony – różnice w przechowywaniu
Mleko, które odciągniesz, możesz włożyć do lodówki lub do zamrażarki – w zależności od tego będzie ono zdatne do spożycia przez niemowlę przez określony czas. I tak:
- pokarm umieszczony w temperaturze 4 °C (czyli w lodówce) może być przechowany w taki sposób do 96 h,
- pokarm kobiecy zamrożony (i przechowywany w temperaturze -20 °C) może być zjedzony przez dziecko w ciągu 3-6 miesięcy.
Mleko matki nie psuje się też od razu w warunkach pokojowych. Jeśli w pomieszczeniu jest między 19°C a 25°C, to może ono zostać spożyte w ciągu 6-8h (chociaż zaleca się, aby był to czas nie dłuższy niż 4 h). Natomiast jeśli przechowujesz pokarm w chłodziarce transportowej, to zachowuje on świeżość przez maksymalnie 24 h.
Pamiętaj też, że podczas upałów, kiedy temperatura jest bliska 30° C, odciągnięte mleko musi być wypite przez malucha jak najszybciej – maksymalnie w ciągu 4h.
Jak rozmrażać kobiecy pokarm?
Prawidłowe przechowywanie kobiecego pokarmu oraz jego umiejętne rozmrażanie to sposób na to, aby zapewnić dziecku pożywienie pełne wartości odżywczych.
Jeśli chcesz przygotować zamrożone mleko, nie podgrzewaj go w mikrofali ani na kuchence. Szczelnie zamknięty pojemnik z pokarmem zanurz w kąpieli wodnej lub umieść w podgrzewaczu – aby mleko mogło być zjedzone przez malucha, musi mieć temperaturę pokojową. Pod żadnym pozorem nie zamrażaj powtórnie rozmrożonego pokarmu ani nie mieszaj go ze świeżym. Jeśli dziecko nie spożyło go w ciągu 4 h od podgrzania, mleko nadaje się do wylania.