Niektóre zwierzęta w Polsce cieszą się nadzwyczajnym szacunkiem i widok ich sprawia nam szczególną radość – na przykład taka para bocianów siedząca na gnieździe na wysokim słupie.
Panuje przekonanie, że gospodarz, który ma na swojej posesji gniazdo, jest szczęściarzem w życiu albo co najmniej omijają go większe nieszczęścia. Cała wioska cieszy się, jeśli jakiś bocian osiedlił się w jej granicach. A rejon, na którym szczególnie dużo gnieździ się tych ptaków, jest uznawany za szczególny i wyjątkowy.
Bociany są symbolem wiosny i życia. Starszym pokoleniom w okresie dzieciństwa mówiono, że przyniósł je właśnie bocian. A dzisiejsze dzieci raczej kojarzą go tylko z polską wsią i często rysują z symboliczną żabą w dziobie. Tylko jeśli się zastanowimy, to bociany są z nami do późnego lata, a żaby właściwie widzimy tylko wiosną – co jedza bociany? Właściwie wszystko. Często są to drobne bezkręgowce, jak ślimaki, dżdżownice, pasikoniki i inne owady. Zjadają także pisklaki, węże oraz drobne ssaki. W okresie żniw można zauważyć bociany podążające za kombajnem i łapiące myszy na polach. Czasem zdarza się, że taki bocian tak przyzwyczai się do danego kombajnu, że będzie mu towarzyszył przez cały okres żniw.
Sympatia, jaką darzymy bociany, przyczynia się do ich ochrony – chyba nie ma nikogo w Polsce, kto odważyłby się skrzywdzić tego ptaka. Wiele osób ratuje słabe, młode osobniki, które nie są w stanie wylecieć do Afryki, by tam zimować i opiekuje się nimi przez zimę albo oddaje do ogrodów zoologicznych.
Przeczytaj więcej na https://wladca-pierscieni.pl/co-jedza-bociany/